Fem Nye Sortbæltegrader i Roskilde Karate Klub!!

I weekenden har fem karateudøvere fra Roskilde Karateklub deltaget i Dansk Karate Unions årlige sortbæltegraduering. Alle har trænet specifikt mod denne graduering i over et år, hvilket har resulteret i fem nye sortbæltegrader til klubben. Sortbæltegradueringen stiller foruden store krav til den enkeltes disciplin og vedholdenhed undervejs i træningsforløbet også krav til den enkeltes tekniske kunnen, styrke og kondition over en hel weekend, hvor hele kihonprogrammet gennemgås, ido-kihon, kata, yakusoku kumite, styrkepensum, gennembrydning, teoretisk test og, naturligvis, kampe!

Alle fra Roskilde har klaret sig til UG, og vi kan derfor være godt stolte af klubbens niveau på landsplan:

Sensei Denis, 3. Dan

Senpai Eduardo, 2. Dan

Senpai Liv, 1. Dan

Senpai Søren, 1. Dan

Senpai Ditte, 1. Dan

Billeder og video kan findes på vores facebook-side!